Yağlarımız Dünya’nın her yerinden kalite ödülleriyle dönüyor
google-plus04 Kasım 2017 Cumartesi 12:16 (5029)
Manisa Milletvekili Recai Berber, ülkemizde zeytinyağında kalite çıtasının arttığına işaret ederek son yıllarda yurtdışındaki prestijli yarışmalardan kalite ödülleriyle dönen firmalarımızın çokluğuna dikkat çekti.
Yağlarımız Dünya’nın her yerinden kalite ödülleriyle dönüyor

AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, ülkemizde zeytinyağında kalite çıtasının arttığına işaret ederek son yıllarda yurtdışındaki prestijli yarışmalardan kalite ödülleriyle dönen firmalarımızın çokluğuna dikkat çekti.

Berber, bazı tarım ürünlerinin ilaç kalıntısı nedeniyle ihraç ürünü olarak kabul edilmemesi üzerine de, bu ürünleri çöp olarak kabul etmek ve içeride de tüketilemez duruma getirmek gerektiğini söyledi.

 

Manisa’da bir yerel televizyonda katıldığı programda açıklamalarda bulunan Berber, Manisa özelinde tütünün yerine zeytin tarımını başarıyla ikame ettiklerini vurguladı. Bugün Manisa’da 20 milyon zeytin ağacı varlığına sahip olduklarını kaydeden Berber sözlerine şöyle devam etti;

Tütün çiftçisinin sıkıntıları vardı. Bu ürünün zeytini yani dünya çapında yıldızı yükselen kaliteli bir ürünü destekledik. Bugün sadece Manisa’nın belirli bölgelerinde zeytin yetişmiyor. Salihli’de; hatta barajın iklimini yumuşattığı Gördes’te bile zeytincilik yapılıyor. Bu şu anlama geliyor. Biz tütünde yaşanan sıkıntıyı zeytini destekleyerek başarıyla çözdük

ULUSLARARASI YARIŞMALARDAN KALİTE ÖDÜLLERİYLE DÖNER HALE GELDİK

Berber son yıllarda Türk markalarının kaliteleriyle geldikleri noktaya dikkat çekerek, “Bugün zeytinyağı üreticilerimiz dünyanın prestijli yarışmalarından ödüllerle dönüyorlar” ifadelerini kullandı.

İLAÇ KALINTISI BULUNAN ÜRÜNE ÇÖP OLARAK BAKMAMIZ LAZIM

Bazı tarım ürünlerinin ihracatında ilaç kalıntısı tespit edilmesi üzerine geri çevrildiğini de hatırlatan Manisa Milletvekili Recai Berber bu konudaki görüşlerini söyle dile getirdi;

“Bizim ihracatta ilaç kalıntısı gibi nedenlerle çevrilen ve Pazar ülkeye sokulmayan tarım ürünlerini içeride de tüketemez hale gelmemiz lazım.Yurtdışına satamadığımız gibi. Bu şekilde üretilen bir ürünün artık çöp olduğunu bizim üreticimiz bilirse, artık tekrarlamaz. Ama bu anlamda kayıtdışılık sürerse bunu çözmek zor. Bunun çaresi de iyi tarım uygulamalarıdır”

//

Yorumlar
"EKONOMI" İlişkili Haberler
En Çok Okunan Haberler