İŞTE ZEYTİNYAĞI SAHTECİLERİNİN SEKTÖRE VERDİĞİ ZARAR
google-plus13 Ocak 2016 Çarşamba 20:36 (7033)
BAKIN HİLECİLERİN KAMUOYUNA AÇIKLANMASININ BEDELİ NE OLDU. ARANIZDA BU REFLEKSİ VEREN ÇOK...
İŞTE ZEYTİNYAĞI SAHTECİLERİNİN SEKTÖRE VERDİĞİ ZARAR

Zeytinyağı ve diğer gıda gruplarında taklit ve tağşiş yapan firmaların Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca kamuoyuna duyurulmasının ardından kamuoyunda hissedilir bir refleks oluştu. Tüketicilerin market raflarındaki zeytinyağlarına ilgisi bıçak gibi kesildi

 

Para hırsıyla vatandaşlara hileli zeytinyağı tükettiren firmaların sektöre zararı beklenenden fazla oldu. Hilecilerin kamuoyuna açıklanmasının üzerinden 14 gün geçti.

Son günlerde yapılan açıklamalar ise piyasada zeytinyağı satışlarının durma noktasına geldiğini ortaya koydu. Tüketiciler bilinen zeytinyağı firmalarından bazılarının ve ünlü iki hipermarket zincirinin de gıda sahtekarlığına adının karışmasının ardından, zeytinyağını marketlerden satın almaktan kaçınmaya başladılar.

 

Hürriyet Gazetesi’ne konuşan Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Ümmühan Tibet de piyasadaki bu sıkışmaya işaret ederek, “Ambalajlı markalı ürün tüketiminde düşüş var” ifadesini kullandı.


Tibet’in  gazeteye yaptığı açıklamada çarpıcı olan nokta ise tüketicilerin köylere ve bildik yerlere zeytinyağı satın almak için başvurduğuna yapılan vurgu oldu.


Zeytin Ağacı’na e-posta gönderen ve zeytinyağı fabrikasında çalışan bir okur da konsey başkanının sözlerine benzer bilgiler aktardı. Sözkonusu okur, “Zeytinyağı satışları durdu” ihbarını yaptı.


2011 yılından bu yana gıda hilecilerini ilgili kanunun verdiği yetki ile açıklayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanığı’nın 31 Aralık 2015’te açıkladığı son tağşiş listesinin ardından, öncekilerin aksine hilecilerin sektöre verdiği zarar hissedilir şekilde görülmeye başlandı.


ZEYTİNYAĞI SAHTECİLER AÇIKLANDI HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ZEYTİN AĞACI 4 AY ÖNCE UYARMIŞTI HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar
Ufuk Aydemir
Pirina yağı diyip duruyorlarda ucuz ürün diye zeytinyağı fiyatına satıyorlar. 5lt 80tl diyorlar. Nasi çiçek yağına alternatif oluyor bilemedim.
Ali Veli
Ahmet Kalkan gerçek yağ neden satılmıyor. Allahtan müslüman bir ülkeyiz. Ama gerçekten müslüman gibi mi yaşıyoruz orası ayrı.
BEHİCE ERYIL
BEN YILLARCA SEKTÖRDE ÇALIŞMIŞ BİR TARIM MÜH.OLARAK,ALDIĞIM Z.YAĞI İLE KANDIRILDIM.ÇÜNKÜ İÇİNDE KANOLA YAĞI VARDI.GERİ GÖTÜRDÜĞÜMDE SİZ KOYDUNUZ BUNU DİYE İTHAM EDİLDİM.ŞİMDİ KÖYDEN ,BİLDİĞİM YERDEN ALIYORUMMMMM.....
yavuz günortanç
arkadaşlar ucuz olsun diye kızartmalarda pirina yada ayçiçek yağı kullanmayın.Sızma zeytin yağını 10 kez kullanabilirsiniz.Sağlıklı ve ucuza gelir,Bilimsel açıklamarı var,lütfen araştırın ve sağliğınızı riske atmayın.
İnanç Erdoğan
Tüketici bilincli olmak zorunda kalmamali,bunun caresi denetimdir.Ayrica kızartmalar icin cicek yagi yerine rafine edilmiş pirina yagi tavsiye ederim.
Çetin Erkan
Zeytinyağı satış fiyatlarının son 1 yılda %100'e yakın artması da tüketimin düşmesinin sebeplerinden dir... 10 yılan fazla zamandır evime Ayçiçek yağı girmemişti!! ancak şimdi kızartmalar için mecburen alıyorum... mecburen!..
Ahmet
Cicekyaglarinin coguda karışım
ahmet kalkan
gerçek yağı baba oğula satmaz yaglik zeytini elinle al yağ yap yağ adaarkadas
rauf kemal
ben zaten bu fiyatlara zeytinyağı yiyemiyorum çiçekyağ kurtarıcı oldu köylerden alacağımız yağın garantisi yok açık yağ
UZAY
EH OLACAĞINA BAKIN SİZ BÖYLE HİLEYE BÖYLE CEVAP MÜSTEHAK OLMUŞ
Mümtaz Ünlü
Tüketici zeytin yağı tadımını bilse hiç bir sahte yağ piyasa bulamaz Tüketici bilinçlendirilmeli
"EKONOMI" İlişkili Haberler
En Çok Okunan Haberler