CHP'li vekil ödenmeyen zeytinyağı primlerini Meclis'e taşıdı
google-plus26 Şubat 2017 Pazar 12:47 (2056)
CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir halen ödenmeyen zeytinyağı primlerini Meclis Genel Kurulu'na taşıdı, "Primler neden gecikmektedir" diye sordu.
CHP'li vekil ödenmeyen zeytinyağı primlerini Meclis'e taşıdıZeytinyağı üreticileri halen ödenmeyen zeytinyağı primlerinden yakınıyor. İlgili merciler nezdinde muhatap bulamamaktan şikayet eden üreticilerin sıkıntılarını CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir Meclis Genel Kuruluna taşıdı.  Demir, verdiği önergede, “Ödemeler neden gecikmektedir?” diye sordu.


İşte CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir’in Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e yanıtlaması için yönelttiği yazılı soru önergesi;

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasa’nın 98.ve TBMM İçtüzüğünün 96 maddeleri gereğince saygıyla talep ederim.                                                                                                                                                              15.02.2017

                              

                Prof. Dr. Nurettin Demir

CHP Muğla milletvekili

 

 

Türkiye zeytinyağı üretiminde dünyanın önemli ülkeleri arasındadır. Üreticilerimiz, Avrupa Birliği’nin önde gelen zeytin üreticisi ülkeleri ile eşit koşullarda rekabet  edememektedir. AB’nin zeytinciliğe verdiği desteklerin oldukça yüksek ve sürdürülebilir olması uluslararası rekabette ülkemiz açısından dezavantaj oluşturmaktadır. Zeytincilik Türkiye tarım politikalarında her zaman kendisine yer bulmakla birlikte mevcut desteklemeler yıldan yıla farklılık göstermektedir.

        Bu bağlamda;

1.       2002 yılından bu yana verilmekte olan  zeytinyağı destekleme primleri bölgem Muğla ve diğer illerde, 2015-2016 yıllarında ödenmesi gereken destek primleri ödenmemiştir. Ödemeler neden gecikmektedir?

2.       Üretim maliyetleri dikkate alınarak zeytinyağı primi en azından rakip üretici ülkelerle yani Avrupa Birliği ile aynı seviyeye çıkarılmalıdır. Türkiye’de son zeytinyağı  destekleme primi litre başına 0,70 TL iken Avrupa Birliği’nde zeytinyağı desteği litre başına 4.00 TL (~ 1 Avro)’nin üzerindedir. Bu konuda Bakanlığınızın iyileştirme çalışmaları var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

3.       10 yılı aşkın bir süreden beri sektörün talep ettiği zeytin danesine de prim verilmemektedir. Bu prim verildiği takdirde sektör de büyük oranda kayıt altına alınarak devletin vergi geliri de artırılmış olacaktır. Bakanlık olarak bu konuda herhangi bir çalışmanız var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

4.       Türkiye’nin zeytinyağında en büyük sorun üretim kalitesinde süreklilik, düşük tüketim ve ihracatta dökme zeytinyağı tercihi nedeniyle katma değer kaybıdır. Bunun önüne nasıl geçmeyi düşünüyorsunuz?

5.       Son yıllarda bölge zeytinciliğinde rekolte düşmesine neden olan halkalı leke hastalığı ile daha etkin mücadele politikaları var mıdır?

Yorumlar
"EKONOMI" İlişkili Haberler
En Çok Okunan Haberler