Yaşar Eyice - Edremit’te ‘meci’ günü!Edremit’te ‘meci’ günü!
google-plus19 Ocak 2016 Salı 21:38 (45052)
Salı günü öğleden sonra Edremit’ten, ‘Zeytin Hasat Sonu Şenliği ‘daveti aldım.
Edremit’te ‘meci’ günü!

Salı günü öğleden sonra Edremit’ten, ‘Zeytin Hasat Sonu Şenliği  ‘daveti aldım.

Uzun sayılabilecek aradan sonra Kaymakam Ali Sırmalı ve Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit’in en önemli geçim kaynaklarından olan zeytin sektörünün gelişime katkı sağlayacağına inandıkları şenliği düzenleme kararı almışlar.

Açık ve net örneğini Akhisar’da gördüğümüz gibi bu tür etkinlikler zeytin sektörünü çok daha fazla ve önemli seviyeye yükseltiyor.

Edremit’te yarın (20 Ocak 2016 Çarşamba) günkü etkinliği izleyenler ‘meci geleneği’ni de yaşayacak.

Meci geleneği nedir?

Birkaç cümle ile anlatmaya çalışayım:

Hasadın, yani zeytin toplama işinin son günü zeytinde çalışan tarım işçileri tarla sahibini yakalar ve ağaca bağlar…

Yüz görümlüğü gibi ‘bahşiş’ ister ve kazanılan ekstra bu gelirle sofra kurulur, çoluk çocuk herkes ‘bağbozumu’ şenliklerinde olduğu gibi katık olarak‘zeytin- peynir- ekmek’ yiyerek birbirlerine haklarını helal ederek, Ekim ya da Kasım ayında buluşmak üzere ayrılırlar.

Tabii bu arada ‘şaka ile karışık’ bazen ağaca bağlı tarla sahibini unutmuş gibi yaptıkları da olur…

 

*- Sosyal yapı gereği

 

Körfez’in en önemli zeytin üreticisi ilçesi Edremit ve köyleriyle, çevre ilçelerde de uygulanan ve unutulmaya yüz tutan ‘Meçi’ geleneği ‘Zeytin Hasat Şenliği Sonunda bazen ‘sosyal bir yapıyı’ da gösterir.

Örneğin; köyün delikanlısı tarla sahibinin kızını ister. ‘İmece’ usulü ile zeytin toplama çalışmasına katılanlar da ‘evet’ deyinceye kadar tarla sahibini çözmezler…

Hasatın bitimiyle birlikte böylece bir başka güzellik ortaya çıkar. Gençler, sadece yardım amacıyla karşılıksız olarak hasatta yardım ettikleri zeytinliğin sahibinin evlilik yaşına gelen kızına da ‘meci’ sayesinde yardımcı olurlar.

Özetle; sosyal yapımızda önemli bir gelenektir, Edremit’te 20 Ocak’ta yaşama geçirilecek Hasat Sonu Şenliği’nde gündeme getirilen ve gelecek nesillere de aktarılacak ‘Meci’ töreni…

Sadece ‘Meci’ nin izlenmesi ve görülmesi için bile bu şirin ilçemize gidilebilir.

 

Meci geleneğinin yaşatılmasının dışında program şöyle:

Edremit’in girişinde ki Endüstri Meslek Lisesi kavşağında ki ‘Zeytin anıtı açılışı’ gerçekleştirilecek.

Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde ‘Zeytin karikatürleri’ ve ‘Ölmez Ağacın İnsanları’ konulu sergiler açılacak.

Zeytinyağlı yemek yarışmasında renk katacağı etkinlikte yılın çiftçisine de çeşitli ödüller verilecek.

Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytin Coğrafi Tescil Lansmanı ile etkinlikler sona erecek.

 

*-  Önceden duymuştum

 

Edremit’ten ‘hasat sonu şenliği’ ile ilgili ilk haber 11 Ocak’ta gelmişti.

Kaymakam Ali Sırmalı ve Belediye Başkanı Kamil Saka, düzenleme komisyonu ile bir araya gelerek son hazırlıkları gözden geçirmişler ve bu önemli günü belirlemişlerdi.

İki yıl kadar önce Güre’de bakanlığın ve önemli iş adamlarının katılımıyla  bir sempozyuma katılmıştım.

Anımsadığım kadarıyla TİM’in de katılımıyla gerçekleşen sempozyuma , İhracatçı Ali Nedim Güreli ile günün Zeytindostu Derneği Başkanı Mustafa Alhat’ın konuğu olmuştum.

 

*- Bir iki yıl sempozyum yapılmıştı

 

Şimdi biraz daha geriye gideceğim:.

1970’lı yılların ortasında Akçay’da sanıyorum iki gün süren uluslararası bir ‘zeytincilik sempozyumu’ yapılmıştı.

Yanılmıyorsam daha sonraki yıllarda Edremit Belediyesi Akçay Festivali’ni sürdürmüş ve eğlencenin dışında ‘zeytin’ ile ilgili panelleri de programa almıştı.

Uzun yıllar sonra, zeytin sektöründe yıllardan bu yana süregelen ve hasadın son gününde ‘meci’ olarak adlandırılan geleneğin zeytin ve zeytinyağına dikkat çekmek amacıyla şenlik olarak düzenlenmesi Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit Ticaret Odası Başkanı Coşkun Salon, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Hüseyin Acar, Zeytincilik Üretme İstasyonu Müdürü Murat Küçükçakır, Tariş Edremit Kooperatifi Başkanı Hüseyin Yalazı, Edremit Lokantacılar Odası Başkanı Aykut Dürüst ve Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu Başkanı Mehmet Semerci ile emeği geçen herkese teşekkür etmek gerekiyor.

 

*- Şenlik havasında

 

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka,  ‘Zeytin üreticimizin yıllardan buyana hasadın son gününde kutladığı ki geleneğini Kaymakamlığımızın öncülüğünde ilgili kurumlarla birlikte bir şenlik havasına yeniden hayata geçiriyoruz.

Bu şenlikte dünyanın en kaliteli zeytinyağlarını üreten Edremit yöresi zeytinyağlarımızı, tescilli çizik zeytinlerimizi daha iyi tanıtmak, üreticinin sorunlarına dikkat çekmek, üretici ve tüketiciyi bir araya getirerek en önemli geçim kaynaklarımızın başında yer alan zeytin ve zeytinyağımıza dikkat çekmek istiyoruz’ diyor.

Edremit Kaymakamlığı, Edremit Belediyesi, Edremit Ticaret Odası, Edremit Ticaret Borsası, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, Edremit Ziraat Odası, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, Zeytincilik Üretme İstasyonu Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu ve Edremit Lokantacılar Odası’nın birlikteliğinde hazırlanan ‘Zeytin Hasat Sonu Şenliği’, Ticaret Odası önünden üreticilerin, firmaların katılımı ile traktörler, hasat makineleri, halk oyunları ekipleri ve konukların yer alacağı kortej yürüyüşü ile başlayacak.

Cumhuriyet Meydanı’nda ki açılış töreninden sonra Faruk Serpil Parkı’nda ki etkinliklere geçilecek.

Zeytin sektöründe faaliyet gösteren firmaların stantlarının açılmasından sonra geleneksel ‘Meci’ gerçekleştirilecek.

 

*- Tiyatrosu olabilir

 

Bu arada yine çok eskilere 1980 öncesine dönmek istiyorum:

Edremit’in tanıtımı için çırpınan isimler arasında Gazeteci Emrah Bey ile Türkan Hanım vardı.

Aynı zamanda TRT’nin muhabiri olan Emrah Bey, ‘Zeytin belgeseli’ çekimi için çok uğraş vermiş ama Edremit’in sesini duyuramamıştı.

Şimdi TRT’ye ona buna gerek kalmadan Edremit olarak ‘zeytin belgeseli’ yaptırılabilir.

Ve de bir noktada yasa gereği mecbur oldukları için başta İzmir olmak üzere birçok TV kanalında gösterime alınabilir.

Bence yarın (20 Ocak 2016) belgeselin ilk adımları atılmalı ve ileride kullanılmak üzere görüntüler çekilmeli.

Bu yıl geçti, ancak önümüzdeki yıl, İzmir Devlet Tiyatrosu Sanatçı- Yönetkenlerinden Doğan Yağcı ile yine ödüllü tiyatrocu Mehmet Ali Yağcı’dan yararlanılarak bir zeytinlikte ‘Meci’ ile ilgili bir sanat şöleni yapılabilir.

 

*- Her türlü tedbir alındı

 

Bu arada belirtmeden edemeyeceğim:

Edremit Belediyesi’ne bağlı Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri Edremit genelinde etkili olan lodos ve fırtına sonrası ortaya çıkan olumsuzlukları hemen ortadan kaldırıyor.

Edremit Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ilçede çalışmalar ilçenin dört bir yanında devam ediyor.

Son günlerde kent genelinde yaşanan şiddetli lodos ve fırtına nedeniyle yaşanan olumsuzluklara hemen müdahale ediliyor.

Alınan önlemlerin yanı sıra fırtına sonrası meydana gelen çevre kirliliğinin ortadan kaldırılması için Edremit Belediyesi ekipleri nöbet usulü ile 24 saat göreve devam ediyor.

Özellikle sahil mahalleleri başta olmak üzere ilçenin birçok mahallesinde vatandaşların herhangi bir sorunla karşılaşmaması için olumsuz hava koşullarının yarattığı kirlilik ortadan kaldırılıyor.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, ilçe genelinde ciddi boyutta bir sorun yaşanmadığını belirterek, Edremit Belediyesi olarak önleyici tedbirlerin yanı sıra olumsuz durumlara karşı ekiplerin görev başında olduğunu söyledi.

 

*- Yüksek okulu da var

 

Yeri gelmişken Balıkesir Üniversitesi Edremit Yüksek Okulu’ndan da söz etmek istiyorum.

Bilgisayar Programcılığı, Elektrikli Cihaz Teknolojisi,  Makine Mekatronik ile ‘Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi’ bölümlerinin bulunduğu Edremit’teki yüksek okulda:

Zeytin ve zeytin ürünlerinin (sofralık zeytin, zeytin yağı, prina yağı, sabun, prina) sağlık koşullarına uygun olarak üretilmesini, ambalajlanmasını ve tüketiciye ulaştırılmasını sağlayan, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapan, elde edilen sonuçları inceleyip, değerlendiren ve karşılaşılan sorunlara çözümler bulan ara meslek elemanı yetiştiriliyor.

 

*- Aldatılmamızı önlüyorlar

 

Meslek elemanları, gıda mühendisleri, kimya mühendisleri ve ziraat mühendisleri ile koordineli çalıştıkları gibi, Sofralık zeytin (siyah zeytin, yeşil zeytin) işlenmesinde çeşitli teknikleri kullanarak kaliteli zeytinyağı üretilmesini sağlıyorlar.

Bu uzmanlarımız günümüzde çok önem verdiğimiz, zeytin ve zeytinyağının sağlığa uygunluğunu ve kalitesini kontrol için zeytinlerden ve katkı maddelerinden örnekler alıp, laboratuarlarda değişik analiz yöntemlerini (kimyasal ve duyusal) kullanarak analiz yapar ve çıkan sonuçları değerlendirerek raporlar düzenlerler.

 

*- ‘İFA Heybesi’ Foça’da açıldı !

 

Yeri gelmişken belirteyim:

Slow Food Foça Zeytindalı Birliği ve Foça Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen ‘Şifa Heybesi - Uygulamalı Şifalı Ürünler Eğitimi’ isimli etkinlik ilgiyle izlendi.

Foça Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde, gerçekleştirilen etkinliğe; ‘Şifa Heybesi’nin öncülerinden Ceren Kazancı ve Soner Oruç, doğal bitki, merhem, krem, yağ ve sabunla doldurdukları şifa heybelerini Foça için açtı.

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Slow Food Foça Zeytindalı Birliği Lideri Gül Girişmen, birlik üyeleri, yerel üreticiler, öğrenciler ve 7’den 70’e her kesimden vatandaşın da katıldığı etkinliğe katıldı.

 

*- Bildiklerini öğrettiler

 

Ceren Kazancı ve Soner Oruç; bitkilerle nasıl tanıştıklarını, onları kendi sağlıkları için nasıl kullandıklarını ve ‘Şifa Heybesi’ni nasıl kurduklarını anlattı.

Sunumlarında katılımcılara; ‘Bitkilerin bitkisel tedavide kullanım yolları nelerdir? Bitkileri doğadan nasıl toplamalıyız? Bitkileri toplarken nelere dikkat etmeliyiz? Bitkileri en sağlıklı şekilde nerede, nasıl kurutmalıyız ve nasıl saklamalıyız? Bitki çayı, bitkisel demleme yağ ve tentür nedir, nasıl hazırlamalıyız? Bitkilerden evimizde şifalı merhem, krem ve sabun nasıl hazırlayabiliriz?’ Konularında bilgi paylaşımında bulunuldu.

***

GICIK

 

*- İnsanlar; sosyal bünyede bir bina meydana getirmek için birbirleriyle kenetlenen, birbirine destek olan, yapı taşları gibi olmalıdırlar. Alexis

*- Birlik içinde eriyen, her işte muvaffak olur, tek elle, alkışlanmaz.

*- Kötüler birleştiği zaman iyiler de bir araya gelmelidirler, yoksa teker teker giderler.

*- Yaprağa soruyoruz; ‘Kendi kendince tamam mısın?’. Yaprak cevap veriyor; ‘Hayır benim hayatım dallardadır!’. Dala soruyoruz ve dal diyor ki, ‘Hayır benim hayatım köktekidir.’ Köke soruyoruz, cevap veriyor; ‘Benim hayatım gövdede, dallarda ve yapraklardadır, dallardaki yaprakları koparırsanız ben ölürüm.’

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler