Zeytin deposu Endülüs “Oh” çekti
google-plus10 Nisan 2016 Pazar 12:04 (2291)
600’den fazla test yaptılar, sonunda açıkladılar
Zeytin deposu Endülüs “Oh” çekti

Zeytinden badem ve narenciyeye kadar son  birkaç yıldır Avrupa’nın başına bela olan ülkemize de sıçramasından endişe edilen katil bakteri Xylella fastidiosa korkulu rüya olmayı sürdürüyor. Zeytin ağaçlarını öldüren bakteriye karşı önleyici tedbirler alınmaya çalışılıyor.

 

Dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi olan İspanya’nın zeytin deposu Endülüs bölgesinden uzmanlar ve yetkililerin yaptığı 600’e yakın testin sonunda bölgede Xylella bakterisinin izine rastlanmadığı açıklandı.

Önceki birkaç yılda İtalya gibi büyük bir zeytin üreticisi ülkede bile rekolte üzerinde etkili olan bu bakterinin yeni sezon öncesi bölgede görülmediğinin belirtilmesi zeytin üreticilerini sevindirdi.

Almeria, Granada, Malaga, ve Endülüs bölgelerinde zeytin, badem ve turunçgillerde yapılan 600 test süs bitkilerine dahi uygulandı.

Tarım Bakanlığı yetkilileri sözkonusu önleyici çalışmanın Avrupa Birliği’nin bakteri ile mücadelede ilerleme planı doğrultusunda gerçekleştirildiğini belirttiler.Mokeküler, biyolojik testlerle bakteriyi eğer var ise önceden tespit etmenin mümkün olduğu da aktarılan bilgiler arasında… 

BİTKİYİ BESİNSİZ BIRAKIYOR

İlk olarak 2013 yılında İtalya’da görülen bakteri zeytin ağacını su ve besin alımını engelleyerek öldürüyor. Fransa’ya bile sıçrayan hastalık şu ana kadar İspanya’da yaygın değil. Bölgede üzerinde durulan konu hastalığın görüldüğü yerlerden bitki ithalatının yasaklanması…

Halen kendini zeytinciliğe adamış İspanya-Endülüs’te 250 bin aile geçimini  1 buçuk milyon hektarlık zeytinliklerden sağlıyor.

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler