Zeytin ağaçlarını öldüren salgında yeni tedavi umudu
google-plus21 Nisan 2016 Perşembe 18:43 (3103)
Yeni tedavi yöntemleri zeytin ağaçları için ölümcül olan hastalığa çare bulmayı amaçlıyor.
Zeytin ağaçlarını öldüren salgında yeni tedavi umudu

Xylella fastidiosa isimli bakterinin yol açtığı hastalığa karşı denenen tedavi, belirtileri hafifletmeyi başardı. Ancak henüz tedavi ağaçlara bulaşan patojeni ortadan kaldıramıyor.

 

Bilindiği gibi Xylella fastidiosa bakterisi iki yıldır başta İtalya ve Fransa’nın Korsika bölgesinde büyül tahribata yol açtı. İtalya’da geçtiğimiz sene zeytin rekoltesine bile etki eden ölümcül bakterinin diğer zeytin coğrafyalarına yayılmasından da endişe ediliyor.


Sözkonusu bakteri farklı bitkileri etkileyebilen önemli bir bitki patojeni. Önceden Amerika'da etkili olan ve zakkum, üzüm gibi ağaçları etkileyen Xylella fastidiosa, 2013 yılında güney İtalya'nın Apulia bölgesindeki zeytin ağaçlarında görüldü. Bu tarihten önce Avrupa'da görülmeyen bakteri, zeytin ağaçlarını tamamen öldürüyor.


HENÜZ ORTADAN KALDIRMAK MÜMKÜN DEĞİL

Avrupa gıda güvenliği kurumu olan EFSA, zeytin ağaçlarında görülen X. Fastidiosa için uygulanan tedavide gelinen noktaya ilişkin açıklamalarda bulundu.


Bulgular dünyanın diğer bölgelerinden elde edilen verilerle benzerlik gösteriyor. Oldukça büyük zarara neden olan hastalığı ortadan kaldıracak bir tedavi henüz bulunabilmiş değil.


BELİRTİLERİ HAFİFLETEN ÇALIŞMA

EFSA'nın bitki sağlığı uzmanları, İtalya'nın Apulia bölgesinde 2 farklı grup tarafından yürütülen çalışmayı değerlendirdi.

Çalışma yapan gruplardan birinin Foggia Üniversitesi'nden, diğerinin ise Tarımda Araştırma ve Tarım Ekonomisi analizi Konseyi'nden (CREA) olduğu bildirildi.

Foggia Üniversitesi araştırmacılar, enfekte olumuş zeytin ağaçlarını yoğun bir biçimde budadı ve bazı biyoaktif bileşikler uyguladı. Araştırmacılar, uygulanan tedaviden itibaren 5 ay içinde belirti görülmeyen yapraklara sahip yeni dalların çıktığını ve tedavi uygulanan ağaçlardan çok miktarda zeytin hasat edildiğini kaydetti.


CREA ekibi ise çinko, bakır ve sitrik asit içeren ticari bir ürün kullandıktan sonra olumlu sonuç elde ettiklerini, tedavi uygulanan ağaçların 2015 yazında ve kışında hayatta kaldığını ifade etti.


UZUN DÖNEMDEKİ ETKİSİ HENÜZ BELİRSİZ

Buna karşın EFSA'nın Bitki Sağlığı Paneli (PLH), deneysel sonuçları kullanarak bu gibi tedavilerin uzun dönemdeki verimliliği hakkında karara varmanın vakitsiz olacağını söyledi.

Panel, yayınladığı açıklama ile, yalnızca birkaç mevsim boyunca devam eden deneylerin, tedavilerin uzun dönemdeki etkinliğine ilişkin güvenilir bilgi sağlayabileceğinin altını çizdi.

Araştırmacılar da elde ettiklerin sonuçların başlangıç niteliğinde olduğunu, en az bir mevsim daha tekrarlanması gerektiğini EFSA'ya iletti. 


Yorumlar
En Çok Okunan Haberler