Tunus’a destek Avrupalı üreticileri çileden çıkardı!
google-plus17 Mart 2016 Perşembe 15:31 (1828)
AVRUPALI ZEYTİNCİ İSYANDA...
Tunus’a destek Avrupalı üreticileri çileden çıkardı!

Avrupa Parlamentosu üyeleri, Tunus’a yardım etmek amacıyla fazladan 70.000 ton Tunus zeytinyağını gümrüksüz alma kararını onayladı.

 

Bu durum, onları korumayı amaçlayan önlemler alınmasına rağmen Avrupalı üreticilerden büyük tepki çekti.

 

Karar, Fransa Strasbourg’da yapılan genel kurul oylamasından çıkan 475 ‘evet’ oyuyla meclisten geçti. 2016 ve 2017 yıllarını kapsayacak kararla, yılda 35.000 ton olmak üzere iki yıl boyunca Tunus zeytinyağlarına gümrük vergisi uygulanmayacak.

 

TUNUS’A DESTEK

Kararın, 2015 yılı Mart ve Haziran ayında yaşadığı terörist saldırılarının ardından turist sayısında önemli bir düşüş yaşayan ve ekonomik sıkıntı çeken ülkeye yardımcı olmak için alındığı belirtildi.

Ülkenin tarım ihracatının yüzde 40’ını oluşturan zeytinyağı, Tunus ekonomisi için oldukça önemli bir gelir kaynağı.

 

Avrupa Liberaller ve Demokratlar Birliği partisi sözcüsü Marielle de Sarnez, oylamadan önce parlamentoda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

 

Arap Baharı’ndan sonra çok yol kat eden Tunus, demokratik yapıya geçmeyi başaran ender ülkelerden biri. Demokrasi yolunda ilerleyen Tunus, teröristlerin hedefinde oldu. Teröristler tarafından gerçekleştirilen saldırılar, hâlihazırda işsizlik ve ekonomik kriz yaşayan Tunus halkı ve turizm sektörü üzerinde son derece olumsuz etkiler yarattı. İşte bu nedenlerden ötürü Avrupa Birliği, Tunus halkına yardım elini uzatmak istiyor. Tunus’un başarılı olmasını istiyoruz ve ekonomisinin en kısa zamanda düzelmesi için destek olmaya çalışıyoruz.”

 

AVRUPALI  TEPKİLİ

Avrupalı üreticilerin bu anlaşmadan zarar görmesini önlemek amacıyla güvenlik önlemleri alındı. Anlaşmada yer alan dönem içi değerlendirme ve yağların sadece Tunus’tan geldiğinden emin olmak için izleme şartı, alınan güvenlik tedbirlerinden bazıları. Ancak buna rağmen, kendilerine haksızlık yapıldığını düşünen Avrupalı üreticiler karara isyan etti.

 

Karar  gündeme geldiğinde, bu kararın hayata geçirilmemesi için her şeyi yapacağını belirten zeytinyağı çalışma grubunun başkanı ve Fransız zeytin üreticisi Andres Pinatel, Tunus gibi ülkelerin ithalat kotlarını artırma talebinde bulunduklarını ancak bunun, iç pazarda istikrarsızlığa neden olacağını ifade etti.

 

İKİ YIL GEÇERLİ

Avrupa Parlamentosu üyeleri de bu anlaşmanın sadece iki yıl geçerli olacağını, uzatılması gibi bir durumun söz konusu olamayacağını vurguladılar.

 

Avrupa Birliği’nin verilerine göre Avrupa Birliği, dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi, tüketicisi ve ihracatçısı. Son beş yılda dünyada üretilen zeytinyağlarının yüzde 69’unu üretti, yüzde 65’ini ise ihraç etti.

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler