KURAKLIK AKDENİZ ÜLKELERİNDE ZEYTİNYAĞI FİYATINI SIÇRATTI
google-plus24 Mayıs 2017 Çarşamba 00:06 (6089)
Dünya zeytinyağı fiyatlarına kuraklık etkisi bakın nasıl oldu
KURAKLIK AKDENİZ ÜLKELERİNDE ZEYTİNYAĞI FİYATINI SIÇRATTI

Akdeniz Bölgesi'nde yaşanan kuraklık nedeniyle zeytinyağı fiyatları yüzde 26 oranında artarak 4 bin 200 dolar seviyesine çıktı.


Son yıllarda Akdeniz Bölgesi'ni etkileyen kuraklık zeytinyağı fiyatlarında artış yaşanmasına neden oluyor. 2012'de ton fiyatı 2 bin doların altında seyreden zeytinyağı fiyatları 2017'de adeta sıçrama yaşayarak 4 bin 200 doların üstüne geldi.

Sızma zeytinyağının fiyatı, 2017'de kuraklığın yaşandığı Akdeniz kıyısındaki büyük zeytin üreticisi ülkelerin üretimine darbe vurduğu için dörtte bir oranında artışlar görüldü.

ZEYTİNYAĞI ÜRETİCİSİLERİNDE DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ

Zeytinyağı üreticisi ülkeler Yunanistan, İtalya ve Tunus'ta üretimin belirgin düşüş göstereceği öngörülüyor.

Zeytinyağında yaşanılan süreci Financial Times'a değerlendiren Atina merkezli Yunan Zeytinyağı İşleyici ve Toptancıları Birliği Direktörü Panayotis Karantonis, "İtalya, Yunanistan ve Tunus'ta durum korkunç. İspanya'nın da keskin düşüşler yaşadığını hayal edebiliyor musunuz?" diyerek durumu ortaya koyuyor.


UZK: ÜRETİM YÜZDE 14 DÜŞECEK

Uluslararası Zeytin Konseyi (UZK) verilerine göre, dünya üretiminin eylül ayına kadar yüzde 14 düşeceği ve İtalya'nın üretiminin neredeyse yarıya inebileceği tahmin ediliyor.

UZK, İspanya'da üretimin yüzde 7, Yunanistan'da yüzde 20 oranında gerileyeceği tahmininde bulunuyor. 

Arzdaki sıkışıklık ve fiyatların yükselmesi, Avrupa'nın zeytinyağına olan talebini düşürdü. Tarım ve hava uzmanları kötü hava koşullarının Akdeniz çevresinde yer alan ülkelerdeki zeytinyağı üretimini daha sık olumsuz etkilediğini kaydediyor.

Tarım ürünlerinde en büyük borç veren bankalardan biri olan Hollandalı Rabobank'ın analisti Vito Martielli, "Son beş yılın üç yılında zeytin üretimini olumsuz etkileyen kötü havalar yaşadık" dedi.


Üretim seviyesi 2012 ve 2014'ten daha yüksek olmasına rağmen kuraklık ve İtalya'da zararlıların yol açtığı üretimdeki düşüşler ve stokların az olması fiyat artışlarına karşı pazarın daha savunmasız kalmasına yol açtı.

Sızma zeytinyağının ton başına toptan satış fiyatı 4 bin 200 doları aştı.

FİYAT ARTIŞLARI

İspanya'daki üretimin beklenenden düşük olmasına rağmen, 2012-13'ten daha yüksek seviyede olduğu belirtiliyor. Toptan fiyatlarındaki hızlı artış, tüketicilerin ödemek zorunda oldukları maddeler üzerinde baskı oluşturuyor. Araştırma grubu IRI verilerine göre, perakende zeytinyağı fiyatları Avrupa genelinde 2014-2016 arasında ortalama yüzde 26 oranında artarken, İspanya'da yüzde 36 ile en keskin yükselişi kaydetti.

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler