Katil bakteri zeytincilere nefes aldırmıyor
google-plus28 Kasım 2016 Pazartesi 11:56 (4534)
ZEYTİN AĞACI KATİLİ HASTALIK İSPANYA’YA ULAŞTI
Katil bakteri zeytincilere nefes aldırmıyor

Son birkaç yıldır başta İtalya olmak üzere Avrupa’nın zeytin rekoltesine darbe indiren XYLELLA fastidiosa bakterisi İspanya’nın Mallorca Adasında tespit edildi.

 

İspanyol gazetesi El Mundo'nun "zeytin ağaçlarının Ebola'sı" olarak adlandırdığı hastalık Mallorca Adasında endişeye neden oldu. 

Dünya’da zeytinlikleri tehdit eden hastalıklar arasında en tehlikelilerden biri olarak gösterilen Xylella fastidiosa hastalığı, bitkinin su ve besin ihtiyacını karşılamasını önlüyor. Bilindiği gibi birkaç yıl önce İtalya’da yayılmaya başlayan hastalık birkaç yıl içinde İtalya, Fransa gibi ülkelerde pek çok zeytin ağacının köklenmesine neden olmuştu.

Bitkinin yapraklarını kavuran ve solduran ve bunun sonucunda öldüren hastalıkla henüz etkin bir mücadele yapılamıyor. 

Patojen, Mallorca'da, Tarım Bakanlığı yetkililerinin yaptığı rutin kontrollerde bir kiraz bahçesinde tespit edildi. Yetkililer adada belli bölgelerde zeytin ağaçlarını karantinaya almaya hazırlanıyorlar.

Bu salgınlar yalnızca İspanya için değil, İtalya ve Avrupa Birliği genelinde önemli bir endişe kaynağı haline geldi.

Xylella fastidiosa bakteri ilk kez 2013 yılında İtalya'nın Puglia kentinde görüldü. Patojen, İtalya'nın zeytin hasatını büyük ölçüde etkiledi. Yüzbinlerce hektar zeytinyağı adeta yağmalanmış ve daha sonra Güney Fransa'nın zeytin ağaçlarına zarar vermişti.

Yorumlar
Çiğdem Tunaşat
Zeytin ağaçlarını gerekirse enfekte edeceklermiş. Yani hastalık mı bulaştıracaklar anlayamadım. Hatalı bir kullanım ya da çeviri mi sözkonusu?
En Çok Okunan Haberler