Golf sahasının içinde zeytinyağı markası doğdu
google-plus02 Nisan 2016 Cumartesi 00:53 (1503)
Aralarında asırlık ağaçlar da var
Golf sahasının içinde zeytinyağı markası doğdu

Liguria'lı (İtalya) üretici Franca Boeri Roi's bölgede bulunan golf sahasındaki yaklaşık 1400 zeytin ağacından sızma zeytinyağı üretiyor. Sanremo'da bulunan golf kulübünün içinde dağınık halde bulunan 1700 zeytin ağacından meyve veren 1400 tanesinden elde ettiği zeytini, zeytinyağı üretimiyle ünlü Badalucca Köyü'nde bir tesisle anlaşıp sıktıran Franca Boeri böylece golf alanındaki zeytin ağaçlarından verim almayı başarmış.


ORTAK PROJE

İçlerinde asırlık zeytin ağaçlarının da bulunduğu ağaçların bakımını sağlamak ve zeytinyağı elde etmek için bir proje geliştiren Roi, golf kulübüyle anlaşma sağlamasının yanı sıra kar amacı gütmeyen sosyal bir kooperatif olan Goccia ile de işbirliğine gitmiş.


MARKA DOĞDU

Ağaçların temizlik, bakım, budama, hasat işlemleri için hükümlü ve mültecilerden oluşan altı kişilik bir ekip kuran Roi, Kasım ve Aralık aylarında projeden önce atıl durumda olan bu ağaçlardan “Cru Golf” markasıyla 6 bin şişelik sınırlı üretim kapasitesine ulaşmış.


GURUR DUYUYORUZ

Golf sahasında üzerine düşülmeyen ağaçların projeyle birlikte ekonomik değer haline gelmesiyle ilgili konuşan konuşan Franco Boeri Roi, “Sanremo Golf Clubtaki zeytin ağaçlarının yeniden doğuşuna katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz” dedi.  

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler