FLAŞ! Tayvan yargısı zeytinyağı sahtekarına acımadı
google-plus01 Nisan 2016 Cuma 14:50 (6916)
Tayvan’dan gıda sahtekarlarına ceza öyle değil böyle verilir dedirten ceza… Zeytinyağı dolandırıcılığında yargılanan işadamına öyle bir ceza verdiler ki, “Ülkemize de böylesi lazım” diyeceksiniz…
FLAŞ! Tayvan yargısı zeytinyağı sahtekarına acımadı

Ülkemizde zeytinyağı ve gıda sahtecilerine verilen 14 bin liralık komik ceza tartışıladursun, bakanlık halen sahtecilere nasıl bir ceza vereceğini öngöremezken ülkemize de örnek olacak haber Tayvan’dan geldi.  Tayvan yargısı zeytinyağı sahtekarına acımadı.


Türkiye'de zeytinyağı sahteciliğinin fiyatlarla birlikte artmasının yanında gıdada hile yapan sahtecilerin yüzsüzlüğü de kamuoyunun malumu. Afişe olduktan sonra verilen tam sayfa gazete ilanları ve süslü kamuoyu açıklamalarıyla yapılan yalanlamalar neredeyse her sahtecilik vakasının klişesi haline geldi, tüketicilerin güven duygusu erozyona uğradı...


ZEYTİN AĞACI-DÜNYA 


Zeytinyağı düzenlemeleri konusunda örnek alacağımız belki de son ülke denilebilecek Tayvan’da zeytinyağı dolandırıcılığından yargılanan Tayvanlı işadamı Wei Ying-chung 4 yıl hapi cezasına çarptırıldı. Bununla da yetinmeyen Tayvan yargısı Ying- Chung’a 15 milyon dolar para cezası kesti.

 

SUÇLAMA TANIDIK: KARIŞIM YAĞ

Yüksek değerli satılan zeytinyağının içine hurma, palm gibi yağları karıştırdığı saptanan Tayvanlı işadamı ve çalışanları yargı önüne çıkarıldı. Taipai Times’ın haberine göre; zeytinyağında sahteciliğin yanı sıra halk sağlığına zararlı yapay renklendiricileri gıdalarda kullanmak, Kamu Gıda Güvenliği İlkelerini ihlal etmek, yanıltıcı etiket kullanmak, ve yağ denetim raporlarını örtbas etmek için sahte belgeler düzenlemek gibi suçlardan yargılanan Wei Ying-chung 4 yıl hapis, 11 çalışanı ise beş aydan dört yıla kadar hapis cezasına çarptırıldılar.

 

İşadamı ve diğer sanıklar hakkında 26 Mart’ta verilen mahkeme kararı sonrası tutuklanan işadamının avukatlarının cezada indirime gidilmesi için itiraz etmeye hazırlandıkları da öğrenildi.

 

ÜLKEMİZ SAHTECİLİK CENNETİ

Bilindiği gibi ülkemizde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gerçekleştirdiği denetimlerde sahteciliğini belgelediği firmaları ürün seri numaraları ve marka isimleriyle birlikte kamuoyuna ifşa ediyor. Ancak verilen 14 bin lira ceza bu firmaları caydırmaktan uzak olunca üst üstr sekiz kez yakalanan ve ifşa olan firmalar olduğu biliniyor. Bazı markalar ise firma ünvanı değiştirerek sahteciliği sürdürüyorlar. Ülkemizde bu alanda adeta bir kuralsızlık yaşanıyor. Bakanlık bu konuda henüz caydırıcı cezaları hukukumuza kazandırmak adına somut adımlar atabilmiş değil.

Yorumlar
Nihal
Malesef ülkemizde yapanın yanına kar kalıyor Sahtekarlık kendi sektörüne zarar veriyor ve dürüstlük her zamazaman zarar görüyor
En Çok Okunan Haberler