FLAŞ! İNTERPOL’DEN KÜRESEL TAĞŞİŞ OPERASYONU
google-plus10 Mayıs 2017 Çarşamba 03:16 (3077)
61 ÜLKEDE KÜRESEL TAĞŞİŞ OPERASYONU…OPERASYONDAN ÇARPICI DETAYLAR...
FLAŞ! İNTERPOL’DEN KÜRESEL TAĞŞİŞ OPERASYONU

230 MİLYON EUROLUK HİLELİ GIDA

EN ÇARPICI SONUÇ O ÜLKEDE ÇIKTI

230 MİLYON EURO’LUK SAHTE GIDA…  

 

İnterpol ve Europol işbirliğinde 61 ülkede gıda sahteciliği operasyonu yapıldı. Gıda sahtecilerinin hedef alındığı operasyonlarda çeşitli ürün gruplarında insanı dehşete düşüren sonuçlara ulaşıldı. Bazı ülkelerde interpol ve Europol yetkilileri zeytinyağı tağşişine yönelik özel eğitim aldılar, adeta zeytinyağı özel timleri zeytinyağlarını denetlediler.

Yapılan küresel denetimlerde sahte sodadan zeytinyağına kadar geniş bir yelpazede toplam 230 milyon Euro’luk sahtecilik saptandı. Denetimler refah seviyesiyle tanınan Danimarka’da zeytinyağı üzerine yoğunlaştı. Bu ülkede süpermarketlerde “Sızma zeytinyağı” adı altında satılan zeytinyağlarının çoğu tağşişli çıktı. Etiketleme yönetmeliğini denetleyen ekiplerin ulaştığı karşılaştığı bu tablo şaşırttı.

Interpol ve Europol’ün ortak düzenlediği operasyonda 230 milyon € sahte yiyecek ve içecek ele geçirildi. 61 ülke çapında gerçekleştirilen operasyon, zeytinyağından lüks mallara ve alkollü içeceklere kadar geniş bir yelpazede gıda dolandırıcılığı yapıldığını ortaya koydu.

KOD: OPSON VI

OPSON VI olarak adlandırılan sahte gıda uygulamalarının ardındaki suçluları hedef aldı ve gıda dolandırıcılığındaki yeni ve akıl almaz eğilimleri ortaya çıkardı.  Küresel operasyonda tespit edilen sahte ürünler arasında taklit mineral su bile ele geçirildi.

İNSAN SAĞLIĞI HİÇE SAYILIYOR

INTERPOL Yasadışı Eşyalar ve Küresel Sağlık Programının Koordinatörü Françoise Dorcier, "Bu operasyon, suçluların kâr ettikleri sürece insan sağlığını düşünmeden her türlü yiyecek ve içeceki sahte göstereceğini bir kez daha ortaya koydu" dedi. .

Binlerce sahte ürünün dolaşımdan çıkmasıyla birlikte, halkın satın aldıkları ürünler konusunda ihtiyatlı davranmaya teşvik edildiği de bildirildi.

 

4 AY SÜREN TAKİP

OPSON VI'ya 61 ülkede, 1 Aralık 2016'dan 31 Mart 2017'ye kadar süren bir operasyon olarak kayıtlara geçti. Her ülkede polis, gümrük memuru, gıda düzenleyicisi kurumlar ve özel sektörü içeren operasyonda ülke raporlarının elde edilmesiyle genel tablo ortaya çıktı.

50 BİN DENETİM

OPSON VI kapsamında dükkanlar, pazarlar, hava limanları, limanlar ve sanayi sitelerinde toplam 50 bin kontrol gerçekleştirildi. Operasyonun sonunda 9,800 ton gıda, 26,4 milyon litre sıvı ve 13 milyon madde ele geçirildi.

DANİMARKA’DA ZEYTİNYAĞI ŞOKU

Danimarka'da operasyon zeytinyağı üzerine yoğunlaştı. Veterinerlik ve Gıda Dairesi, süpermarketlerde satılan örnekleri etiketleme yönetmeliklerine uygunluğunu kontrol etmek için analiz etti. Sonuçlar, test edilen "sızma zeytinyağlarının" çoğunun aslında tağşişli olduğunu gösterdi.

Norveç ve Avusturya’da da zeytinyağının numuneleri test edilirken bulguların, bu yılın ilerleyen aylarında açıklanacağı öğrenildi.

 

ZEYTİNYAĞI ÖZEL TİMLERİ

Katılımcı ülkeler, dolandırıcılık tespitinde onlara yardım etmek için operasyon öncesi zeytinyağı kalitesi konusunda özel Europol eğitimi aldı.

İŞTE OPSON VI’DAN BAZI BULGULAR

Almanya: Fındık ürünlerinin beyan edilmemiş fıstık olması.

 Fransa: Sahte baharat küpleri…

İtalya: Paketlenmiş 266 bin litre sahte maden suyu keşfedildi. Sahte şarap…

Bulgaristan: Yaklaşık bin 300 litre sahte votka ve viski ele geçirildi. Yunanistan’sa sahte içki yüzünden 5 kişi tutuklanmıştı.

Portekiz: Paketlenmiş ruhsatsız sardalyalar

İspanya: İnsan tüketimine uygun olmayan istiridyeler...

İrlanda: Soğutulmuş, paketlenmemiş ve etiketlenmemiş et; tütün ve alkol ile birlikte bir minibüste nakledilirken ele geçirildi.

2016'da 57 ülkenin katıldığı OPSON VI üst üste düzenlenen 6. operasyondu.


Yorumlar
Me bean
Arastirmanin icinde turkiyede var , 57 avrupa ulkesi yok
haceraltınkaya
Batı ülkelerini vatandaşkarı ne şanslı.onu düşünen hükümetleri var.Türkiyede inceleme tapılsa nasıl sonuç alınır.merak ediyorum
En Çok Okunan Haberler