Endülüs’te zeytinlikler Xylella bakterisinden temizlendi
google-plus27 Nisan 2020 Pazartesi 19:09 (75066)
Endülüs’te tarım alanları Xylella bakterisinden temizlendi
Endülüs’te zeytinlikler Xylella bakterisinden temizlendi

2010’lu yılların ikinci yarısında Avrupa’da zeytin ve badem gibi ağaçlarda etkili olan bulaşıcı Xylella Fastidiosa bakterisinin Endülüs’te tamamen ortadan kalktığı bildirildi.

Bulaştığı ağaçları kurutan bakteri İtalya, İspanya ve Fransa’nın bir kısmında zeytinlik alanlara zarar vermiş, rekolteyi olumsuz etkilemişti.


Endülüs özelinde bakıldığında 2016 yılında Almeria’da bir fidanlıktaki süs bitkilerinde ilk kez tespit edilen bakterinin ortadan kalktığı açıklandı. Bakteriyle mücadele kapsamında Ulusal Acil Durum planına uygun politikaların hayata geçirilmesiyle enfekte bitkiler izole edilerek yok edildi.


İzolasyon işlemine bağlı olarak çiftçilerin uğradığı zarar ise tazmin edildi.  Süreç boyunca bakterinin görüldüğü üç fidanlıkta bine yakın ağaçtan toplanan örnekler incelendi. Bu alanın çevresinde oluşturulan muayene alanında 28 farklı bitki türünden 750’ye yakın örnek incelendi ve zeytin ile badem ağaçlarında bakteriye rastlanmadı.  


Öte yandan Tarım Bakanlığı uzmanları da hastalığı yayabilecek böcekleri incelediler. Tüm kontrollerin ardından, bölgesel yetkililer, Endülüs'te Xylella Fastidiosa'nın yok edildiğini duyurdular.

Xylella, 2017 yılında ise Valencia’daki badem ağaçlarına bulaşmıştı. Mücadele kapsamında yüzlerce zeytin ağacı imha edilmişti.  

2019’da ise Fransa'da iki zeytin ağacında ölümcül Xylella fastidiosa bakterisi bulunmuş, ağaçlar imha edilmişti.

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler