Bakın zeytinyağı hangi bitkiyle desteklenirse DNA’ları koruyor
google-plus31 Mart 2016 Perşembe 01:10 (12347)
Sızma zeytinyağı, zeytin polifenolleriyle güçlendirilmiş zeytinyağı;kekik ve zeytin ile güçlendirilmiş zeytinyağı... BAKIN EN GÜÇLÜSÜ HANGİSİ?
Bakın zeytinyağı hangi bitkiyle desteklenirse DNA’ları koruyor

Kekikten elde edilen polifenol bileşikleri ile güçlendirilmiş zeytinyağı tüketiminin insanlarda DNA’ları oksidatif kötü etkisen koruduğu ortaya kondu. Araştırma İspanyol bilim insanlarına ait…

 

İspanyol araştırmacıların gerçekleştirdiği 33 kişi üzerinde yapılan yeni çalışmaya göre kan lipid seviyesi yüksek kişilerin kekikten sağlanan polifenol bileşikleri ile güçlendirilmiş natürel sızma zeytinyağı tüketmeleri DNA hasarını önemli derecede azaltıyor.

 

ÜZERİNDE ÇALIŞMAYA DEĞER BİR ALAN

Bu yolla güçlendirilmiş zeytinyağının tüketiminin ardından DNA hasarındaki azalmanın zeytin ve kekikteki fenolik bileşiklerin biyoaktif moleküller olarak işlev görerek oksitadif sistemik dengeyi iyileştirdiğini düşünen araştırmacılar için bu durum üzerinde daha fazla araştırma yapılması gereken bir alan.

 

35-80 HİPERKOLESTEROLEMİ HASTALARINDA  ARAŞTIRILDI

35 – 80 yaşları arasındaki hiperkolesterolemi hastası 33 kişi üzerinde gerçekleştirilen randomize, çift körlü ve kontrollü çalışmada katılımcılar üç farklı zeytinyağı çeşidinden (sızma zeytin yağı: günlük 2,88 mg fenol, zeytin polifenolleriyle güçlendirilmiş sızma zeytinyağı: günlük 12,59 mg fenol ve hem zeytin hem kekik polifenolleri ile güçlendirilmiş zeytinyağı: günlük 12,10 mg fenol) kendilerine sunulanı tükettiler.

 

EN GÜÇLÜ SONUÇ ZEYTİN VE KEKİK BİLEŞİMİNDE: KORUYUCU ENZİM

Üç yağ türüne bir arada bakıldığında en güçlü sonucun zeytin ve kekik bileşikleri ile güçlendirilerek hazırlanan zeytinyağından elde edildiğinin altını çizen araştırmacılar, bunun ayrıca vücutta antioksidan enzim sistemini geliştirdiğini de belirttiler.

 

İspanyol bilim insanlarının araştırması “Virgin Olive Oil Enriched with Its Own Phenols or Complemented with Thyme Phenols Improves DNA Protection against Oxidation and Antioxidant Enzyme Activity in Hyperlipidemic Subjects” isimli çalışma Journal of Agricultural and Food Chemistry Dergisi’nde yayınlandı.

 

Yorumlar
tuna
Bu konuda en büyük sıkıntı doğru ürüne ulaşabilmek. Bu konuda çok güvendiğim bir firmayı paylaşmak isterim. Delice zeytinlerinden 700+ polifenol değerini yakalayabilmişlerdir. www.tlosolive.com
vehbi sözeri
Toplumumuzun bilgi dağarcığı ne kadar zengin Zeytin yağının içerisinde kekik dalı bekletmek,zeytin yağlı karışımlarda kekik ve nane kullanmak bunlar yemek kültürümüzde var.
En Çok Okunan Haberler