Yaşar Eyice - Dostluk bir dalla olmaz!Dostluk bir dalla olmaz!
google-plus20 Ocak 2016 Çarşamba 22:31 (25146)
Meğer ne çok zeytin dostu varmış…
Dostluk bir dalla olmaz!

Davete gidemedim ama takip ettim.

Balıkesir’in Körfez ilçelerinden Edremit’te gerçekleştirilen ‘Meci’ ve ‘Zeytin Hasat Sonu’ şenliğinden söz ediyorum.

Meğer ne çok zeytin dostu varmış…

İzmir’de de, çoğu Doğu ve Güneyanadolu insanlarından oluşan sivil toplum örgütleri bile artık ‘zeytin’ in önemini kavramış durumdalar.

İzmir’de kurdukları ‘sivil toplum kuruluşları’ olarak kahvaltı yaptılar ve ellerinde ‘zeytin dalları’ ile barıştan söz ettiler.

Konuya girmek istemiyorum…

 

*- Zeytin anıtı dikildi

 

Benim ilk konum Edremit’teki hasat sonu şenliği…

Yani üretim, emek ve ekmek…

Ege Bölgesi’nin ve Türkiye’nin en önemli zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden olan Edremit’te, Belediye tarafından yapılan zeytin anıtı düzenlenen tören ile açıldı.

Edremit’in Çanakkale yönünden giriş kavşağında ki Endüstri Meslek Lisesi karışında ki kavşağında yeni yapılan avuç içinde zeytin ağacından oluşan Zeytin Anıtı Zeytin Hasat Sonu Şenliği kapsamında yaşama geçirildi.

 

*- Bereket ve bolluk

 

Zeytin ve zeytinyağının Edremit için çok önemli olduğunu ve ilçenin en önemli geçim kaynaklarının başında geldiğini kaydeden Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, ‘Zeytin bizler için bereket, bolluk demek, ekmek kapısı demek. Yöre insanımızın en önemli geçim kaynağı olan zeytin ve zeytinyağımıza teşekkür etmek için ilçemizin girişine zeytin anıtı yaptık. Yılardır zeytininden yağından, günümüzde zeytin çayına kadar bütün nimetlerinden yaralandığımız bizlere geçim kaynağı olan barışın simgesi zeytin ve zeytinyağımızı daha iyi tanıtabilmek amacıyla düzenlediğimiz Zeytin Hasat şenliği kapsamında açılışını yaptık’ dedi.

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler