Gül Seren - Bu kez sahipleri kesti!Bu kez sahipleri kesti!
google-plus10 Mart 2015 Salı 00:00 (73239)
İzmir Gaziemir'de zeytin ağaçları sahipleri tarafından kesildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından, Diyarbakır’da Dicle Nehri üzerinde yapılacak olan ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nca da (EPDK) onaylanan 3 HES projesi, projeyi yapacak firmaların vazgeçmesi nedeniyle iptal edildi.
Özellikle çevrecileri ilgilendirdiği için kısaca söz etmek istedim

Haberin özetini verdim.

Gözlerini para bürümüş


Şimdi asıl konuya gireyim:

İzmir'in Gaziemir İlçesi'nde Çatalkaya Dağı eteklerinde yer alan 400 dönümlük arazideki zeytin ağaçlarından onlarcası, sahipleri tarafından kesildi.

Aman ya rabbim!
Bu nasıl haber?

İzmir Gaziemir'de zeytin ağaçları sahipleri tarafından kesildi.
Soma’da, Yırca’daki gibi değil...
Yani rant için değil...

Bakanlığın kararı!

Ağaçların kesilme gerekçesi ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın tarım alanlarını kentsel genişleme alanına dönüştürme kararı.

Ağaçların kesildiği ihbarını alan Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, ağaç kesimine müdahale etmiş.

‘Ne yapıyorsunuz? Delirdiniz mi?’ diye sormuş...

Mahkemeye gitti

Soma Yırcalı'da Termik Santral yapımı için kesilen zeytin ağaçları Türkiye'yi ayağa kaldırırken bu kez bir zeytin kıyımı haberi Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’un mahkemeye gitmesine neden oldu.

Plana itiraz ettiklerini belirten Şenol, dava açacaklarını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın tarım alanlarını kentsel genişleme alanına dönüştürdüğünü, bunu duyan arazi sahiplerinin daha plan yürürlüğe girmeden, uygulama imar planları yapılmadan zeytin ağaçlarını keserek katliama giriştiklerini söyleyen Şenol, plana itiraz ettiklerini ve dava açtıklarını da açıkladı. 

Çatalkaya eteklerinde halk arasında bilinen adıyla Kutluca mevkiinde yeralan, içinde 50-60 yıllık ve daha da yaşlı zeytin ağaçlarının bulunduğu 400 dönümlük özel arazide ağaç kesimi el altından yine sürüyor.

Gece boş durmuyorlar

Gaziemir Belediyesi zabıta ekipleri gündüz kesimi durdurdu ama gece yine kesim sürüyor.

Arazideki onlarca ağacın kesildiği, bazılarının ise budandığı tespit edildi.

Kesilen ağaçların gövdelerinin taşıdığı, sadece budanan ince dalların bırakıldığı görüldü.

Bu arada, Gaziemir'e Çatalkaya eteklerindeki arazinin manzarası da dikkat çekti. 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılattırılması hakkındaki kanun uyarınca da zeytin ağacı kesimi için gerekli izinleri bulunmadığı için kesim işleminin yapılamayacağını burada çalışanları bildirdi.

Araziye girilen kapı mühürlendi.

Tutanaklar Tarım İl Müdürlüğü'ne gönderildi.

Yazık oluyor

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol Ocak ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın askıya çıkan İzmir-Manisa planlama bölgesi 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Plan (ÇDP) değişikliğinde Gaziemir'de büyük tarım alanlarının kentsel dönüşüm alanına çevrildiğini, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Gaziemir Belediyesi'nin bu plana itiraz ettiğini söyledi.

Ne zaman başladı

Şenol, planla ilgili imara açılma kararının duyulmasından sonra da bu ağaç kesiminin meydana geldiğine dikkat çekti.

Şenol, zeytin ağaçlarının bulunduğu bölgenin Gaziemir'in en güzel yerlerinden biri olduğunu belirterek  ‘Yerel yönetime, bize sorulmadan Ankara'dan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından planlar yapıldı. 
Bu alanlar, orman, zeytinlik alanları 100 bin ölçekli planla imara açıldı. Üzüldüğüm konu buna imza atan Ankara'daki arkadaşlar bu bölgeye gelip yeşili, ağaçları görselerdi vicdanları rahat etmezdi’ diyor.

Sistem aynı

50 yıllık, 100 yıllık zeytin ağaçlarının kimi dibinden kesilerek katliam yapılmış.

Kimi budama gibi yapılmış.

Oksijen deposu olan bir yerdeki katliam yürekleri acıtıyor.

Bugüne kadar insanlar olarak toprağı, havayı, suyu kirlettik yeşil için mücadele ediyoruz.

Oy kaybına rağmen

Bu arazilerin imara açılmasına engel olduğu için belediye başkanı oy kaybına uğrayabileceğini, buna rağmen doğru olanı yaptığını söyleyebilirim.

Gaziemir’de,  pek çok imara açık yerde inşaat alanında kesilecek bir zeytin ağacı varsa, belediye özel yöntemlerle budayarak söküyor.

Daha sonra bu zeytin ağacını parklara, yeşil alanlara taşıyor.

Başkan ‘Bu ağaçları miras aldık, çocuklarımıza miras bırakmak istiyoruz’ diyor.

Sokağa dökülecekler

Bakanlığın imara açma kararı ve zeytinlerin kesilmesi konusunda hukuki mücadele vereceklerini, plan iptal davası açacaklarını açıklayan Başkan Şenol, ‘Bakanlıkların plan yapma yetkisi var. Yasal anlamda işimiz zor. Mücadele vereceğiz. Ancak, yürüyüş de yapacağız, sokağa da döküleceğiz. Gaziemirlilerin zeytin ağaçlarını koruyacağına inanıyorum. Bunun için mücadelede önder olacağım’ dedi.

Yine de uyarayım!

En iyisi ben bu arada uyarı görevi de yapayım.

Başkan halkla beraber yürüyüş yapmaya kalkarsa suç işlemiş olur.

Kabahatler Kanunu’na göre 100 TL. para cezası da öderler.

Bakın ‘Kadınlar Günü coşkusu’ İzmir’de sokaklara taşmışken, İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın kararlarını duyurayım:

1- Kamuoyu oluşturmak, düşünceyi açıklamak ve yaymak amacıyla; şiddet içermeyen, kamu düzeni bozmayan, gürültü ve çevre kirliliğine yol açmayan, yaya ve araç trafiğine engel olmayacak sayıda katılımla gerçekleştirilen ve makul sürede tamamlanan sözlü ve yazılı açıklamalar basın açıklaması olarak değerlendirilecektir.

2- Siyasi partiler, sendikalar, dernekler ve sivil toplum örgütleri başka bir siyasi parti, sendika, dernek ve sivil toplum örgütüne ait bina önünde basın açıklaması yapamazlar.

 Toplu yürüyüş olamaz

3- Basın açıklaması yapmak amacıyla herhangi bir yer ve noktadan başka bir yere kamu düzenini bozacak şekilde gösteri amaçlı toplu yürüyüş yapılamaz.

4- Basın açıklaması esnasında el il taşınabilir megafon vb. cihazlar haricinde ses yükselten cihazlar kullanılamaz, bu amaçla sabit platform kurulamaz.

5- a) Valilik ve Kaymakamlık binaları, Adliye binaları, İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü binaları, Polis Merkezi Amirlikleri, Askeri bina ve tesisleri ile Ceza İnfaz Kurumlarının içerisi, önü ve çevresinde,

b) Eğitim-öğretim kurumları, hastane ve sağlık kuruluşları ile ibadethanelerin içerisinde ve çevresinde eğitimi, sağlık hizmetlerini ve kişilerin ibadetlerini engelleyecek şekilde,

c) Diğer kamu kurum ve kuruluşlarının içerisinde,

d) Genel yollar, şehirlerarası karayolları ile cadde ve sokaklar üzerinde yaya ve araç trafiğini engelleyecek şekilde,

e) Halkın günlük yaşamını zorlaştıran ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılamasını engelleyici nitelikte basın açıklamaları yapılamaz.

Bu ne perhiz, ne lahana turşusu

Bu arada, doğruyu bulmamız için şunu da eklemeden edemeyeceğim:

Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti kapsamında, kanunun suç saymadığı eylemler ile ilgili açık ve kapalı yerlerde basına ve/veya belirli bir topluluğa yapılan açıklamalar temel hak ve özgürlükler arasında yer alıyor.

Toplumsal yaşamın vazgeçilmez bir unsuru haline dönüşen bu hak, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere bütün demokratik anayasalarda güvence altına alınmış ve gerektiğinde de kanunla sınırlandırılabileceği ilke olarak kabul edilmiştir.

Yani isteyen istediği gibi hareket edemez.

Buna ben, sen de dahiliz, Vali Mustafa Toprak da, ‘yasak hemşerim!’ diyen kolluk kuvvetlerinin amir ve müdürleri de...

Bu arada Hukuk İşleri Şube Müdürlüğü’nü de kutluyorum!

‘Çevir kazı yanmasın!’ sistemini uyguladıkları için...

Tarım alanları yok oluyor

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, 2003-2014 döneminde işlenen tarım alanlarının yüzde 13,4 oranında azaldığına dikkati çekerek, ‘Bu durum esas itibarıyla tarım üreticilerinin ürünlerin geliri ile üretim maliyetlerini karşılayamaz durumda olmalarından kaynaklanmaktadır.

Bunun sonucunda da çiftçilerimiz belli alanlarda üretim yapmaktan vazgeçmektedirler’ dedi.

Türeli, TBMM Başkanlığı’na Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in yanıtlaması istemiyle sunduğu soru önergesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, izlenen yanlış ve yetersiz tarım politikaları yüzünden işlenen tarım alanlarının hızlı bir biçimde yok olduğunu vurguladı.

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler