Yaşar Eyice - Akhisar’da krallar gibi karşılandıkAkhisar’da krallar gibi karşılandık
google-plus25 Ekim 2014 Cumartesi 00:00 (84514)
Akhisar’da krallar gibi karşılandık
 Süper Lig’de, Akhisar Belediyespor maçlarında, kale arkalarında bir yazı vardır.

‘Türkiye’de en iyi kuzu çevirme Akhisar’da!’ diye…

İşte bizim otobüsümüz de, cuma akşamı saat 18.30’da Mustafa Taşkıran’ın yönetiminde, Türkiye’nin en iyi kuzu çeviricisi ‘Gülbeyaz Ziyafet’in genişletilmiş tesisinin önünde durdu.

O da ne?

Bizim İzmir Çamdibi’nden gelen orkestra yüksek volüm hoş geldiniz müziği çalkaya başladı.

Hani Cumhurbaşkanı, Başbakan, ya da bir askeri erkan bando ile karşılanır ya, onun gibi bir şey…

Otobüsümüzde bulunan İzmirliler şaşırdılar.

Zaten, belediye orkestrası öğleden sonra neredeyse tüm Akhisar halkını peşine takmış, Tahir Ün Caddesi’nde ‘Akhisar 6. Hasat Şenliği’ başlangıç kortejine eşlik etmiş.

Benim bu ‘Çamdibi Orkestrası’na sempatim var.

Kızım evlenirken oğlumla (damadım) birlikte bu Çamdibi Orkestrası da özel olarak Bornova Küçükpark’taki evimizin önüne gelmiş, oyun havaları çalmıştı.

 Neredeyse oynayacaktık

Otobüste, eşleri ile Gazeteci Türkcan- Ünal Tümin ile Emel- Yener Özkesen de vardı.

Yaşlarından çekinmeseler, bizi karşılayan;  Akhisar’ın ileri gelenleriyle birlikte müzik eşliğinde oynayacaklardı.

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat,  kendisi gibi sanayici, üretici, ihracatçı ağabeyi Mustafa Alhat, Meclis Başkanı Bahattin Alkin, Genel Sekreter Gökben Dikili Altaş, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası  Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Yılmaz, Meclis Başkanı Şenol Ürküp, Genel Sekreter Ali Özkervancı, Akhisar Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbuğa, Meclis Başkanı Mehmet Ali Çokdinç’le selamlaştık.


Paris’teki gibi

 Aklıma o an Paris geldi…

Paris’te de, yıllar önce Büyükelçiliğimizin verdiği bir resepsiyona katılmıştık.

Aynen Akhisar’ın 6. Zeytin Hasadı Şenliği’nde olduğu gibi bir törenle karşılaşmıştık.

Başta büyükelçimiz olmak üzere personel sıralanmış, teker teker ellerini sıkarak salona alınmıştık.

Ama orada orkestra yoktu…

 Sanki göğün dibi delindi

 Sanıyorum bu arada; Akhisar Kaymakamı Kaan Peker, Belediye Başkanı Salih Hızlı, Başkan Yardımcıları; Ömer İşçi, Latif Çakmak ile tanışacağız.

Bakır’da  1600 yaşını aşmış ‘Anıt’ Zeytin Ağacı altında bizi Kırkağaç Kaymakamlığı adına Ali Sırmayı, Kırkağaç Belediye Başkanı Yaşar İsmail Gedüz, Kırkağaç Ziraat Odası Başkanı  Süleyman Boğaz karşılayacak.

Gittik bu ağacı görmeye ama Manisa Valisi yüzünden geç kaldık.

Çünkü; program ‘Enerji, Zeytin ağacından döne önemlidir’ diyen Manisa Valisi yüzünden aksadı.

Yağmur da, ‘Beni ilgilendirmez’ diyerek sağanak olarak düştü…

 Anlatmadan geçemem

 Yediklerin içtiklerin senin olsun, gördüklerini anlat, derler ya…

Ben size yediklerimizden de söz edeyim:

13 adet muzu çevirmeden önce, Akhisar’ın ünlü köftecisi ‘Can Köfte’ tarafından hazırlanan menü sunuldu…

Artık bu arada masadaki çeşitli salatalardan ve ezmelerden söz etmeyeyim.

Ama şu kadarını söyleyeyim, Akhisar’da adını Türkiye’ye duyuran ‘Köfteci Ramiz’ kadar, ‘Can Köfte’ de çok ünlü…

Çünkü özel cihazı sayesinde, etinde, bir tane bile sinir bulamazsınız…

Gece ciğer ikramı ve ardından Kırkağaç kavunu ile noktalandı…

Çay, kahve, meşrubatlardan da söz etmiyorum…

Şu kadarını söyleyeyim;

Belki de dünyanın en candan insanları Akhisar’da yaşıyor…

Bu sıcaklığı bir de bir süre önce Rusya’da, St. Petersburg’da gördüm…

Zaten ‘oğlumuz’ saydığımız Tolga Ülkü de, gelinimizi St. Petersburg’dan almıştı.

Sevgili Ayfer Ülkü, zaten gelinini met ede ede bitirememişti.

Ben de St. Petersburg’da yaşadım, gördüm…

Aynı İzmir insanı gibi bu St. Petersburg ve Akhisar insanı…

 Biraz da bilgi

 Akhisar deniz seviyesinden 106 metre yükseklikte.

Akhisar’da 10 belediye, 86 köy ve 96 yerleşim birimi bulunuyor.

Toplam yüzölçümü ise 175 bin 400 hektar.

Bu alan içerisinde; 72.450 hektarı orman, 7 bin 400 hektarı çayır-mera, 15.520 hektarı yerleşim alanı, 82.030 hektarı tarım arazisi.

 Farkı, Zeytin diyarı olması

 Akhisar’da 450 bin dekar alan zeytinlik.

13 milyon meyve veren ağacı var. Bu ağaçlardan 113 bin ton zeytin elde ediliyor.

Manisa genelinde ise 17 milyon zeytin ağacı bulunuyor. Toplam dane ürün tonu ise 107 bin ton…

Türkiye’nin yeşil zeytin ihtiyacının yüzde 70’i ve siyah zeytin ihtiyacının yüzde 30’u Akhisar’dan karşılanıyor.

Akhisar’da yetişen zeytin türlerini ise şöyle sıralayabilirim:

Edremit, Domat, Trilye ile sadece bu bölgede yetişen Uslu zeytini…

Akhisar’da bu yıl 6782 ton zeytinyağı üretilecek…

Bu bilgileri kısa konuşmalarında Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat ile Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Renklidağ’dan öğrendim.

Düzenleyiciler

 Bu yıl hasadı ve şenliği; Akhisar Ticaret Borsası önderliğinde Akhisar Kaymakamlığı, Akhisar Belediyesi, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası ve Ziraat Odasının ortaklaşa düzenledi.

Kırkağaç Kaymakamlığı, Kırkağaç Belediye başkanlığı, Kırkağaç Ziraat Odasının katkıları büyük.

Günden söz edeyim

 6. Zeytin Hasat Şenlikleri Tahir Ün caddesinde belediye bandosu, traktörlü kortej yürüyüşüyle başladı. Yürüyüş belediye önünde son buldu.

Kortej yürüyüşünün ardından Akhisar Belediyesi Sanat Galerisinde zeytin ve zeytin türevlerinden oluşan fotoğraf sergisi açılışı yapıldı.

6. Zeytin Hasat Şenlikleri kortej yürüyüşüne; CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Başkan Yardımcıları Latif Çakmak, Ali Velestin, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Renklidağ Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Bahattin Alkın, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Şenol Ürküp, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, Siyasi Parti İlçe başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, resmi daire müdürleri, üreticiler ve Akhisarlı basın mensupları katıldı.

 Bol kazançlı olsun

Sürecin zeytin üreticisinin lehine işlediğine dikkat çeken Akhisar Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı Sadullah Avcı; şöyle konuştu:

‘Hasat şenliklerimizin halkımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. İnşallah bol kazançlı bir yıl geçirmelerini diliyorum. Zeytinin bu bölgede az olmasından dolayı fiyatlar şuan üreticimizin lehine gerçekleşiyor. İnşallah birliğimizin sayesinde de ileride birlik ile derli toplu zeytin alımlarına zeytin depolamalarına başladığı zaman zeytin üreticisinin menfaatine ulaşacak bir kavram içerisindeyiz. Elimizden geldiği kadar Akhisar zeytinciliğini daha ileri noktalara daha kaliteye yönlendirmektir. Halkımıza daha kaliteli ve ucuz zeytin yedirmek, bütün amacımız budur.’

 Şenol Ürgüp ne dedi?

 Akhisar’da dört çeşit zeytin üretildiğinin altını çizen Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Şenol Ürgüp; şunları söyledi:

‘Yılda 100 bin tonun üzerinde rekoltesi ile organize sanayi ve yeni Zeytin İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile dünya pazarına zeytini ile Akhisar boy göstermektedir.

Akhisar’ın diğer bölgelerden farklı bir özelliği vardır. Domat dediğimiz yeşil, tirilye siyah, uslu ve Edremit zeytini 4 çeşit Akhisar’da üretilmektedir ve Akhisar’a ait yerel markalarla dünya pazarlarına yaklaşık 126 milyon dolar civarında ihracatı olan bir ürün olma yolunda. Bu hasat şenliğini tertipleyerek hem Akhisar’ı Türkiye’ye tanıtmak, hem de sektörel anlamda dünya pazarlarına açılmasını sağlamaya çalışıyoruz.’

 Nereden nereye?

Kişi başı zeytinyağı tüketimini 800 gramdan iki kiloya çıkardıklarını hatırlatan Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat; ‘Buradaki amacımız Akhisar’daki zeytin büyüklüğünü öne çıkarmaktı. Bunun yanında Türkiye’deki zeytinciliği de biraz artırmamız gerekiyor. Şuanda biz sizlerle şunu başardık, 5 yıl önce kalkıştığımız, ilk zeytin hasat şenliği ile kişi başı tüketim 800 gram zeytinyağından 2 kilo üzerine çıktık. Bunları hep birlikte yaptık, sizler yaptınız, bunun için teşekkür ederim. Bu yüzden hasat şenliğimiz ile birlikte amacımız hedeflediğimiz 10 kiloların üzerine çıkmak. Akhisar’da da hedeflediğimiz 13 milyon ağacı 25 milyonun üzerine çıkarmaktır’ dedi.

Düğünler yapılmalı

 Şenliklere katılan Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Sakine Öz ise yaptığı konuşmada; ‘Biz geçen yıllarda da hasat festivalimize katılmıştık ve hasat festivalimizin kentimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Üreticilerimize bol kazanç diliyorum. Dilerim ki geçen yıl ki yaşadığımız sıkıntıları bu sene yaşamayız. Dilerim ki Manisa’nın diğer ürünlerindeki yaşadığımız sıkıntıları zeytin de yaşamayız. Zeytinin bu sene üreticilere halkımıza bol kazanç getirmesini, düğünler yapmasını, evler almasını, kazanç sağlamasını temenni ediyorum’ dedi.

Renklidağ da renk kattı

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçılar Birliği Başkanı Gürkan Renklidağ; ‘Türkiye’deki zeytin ve zeytinyağı ihracatları son senelerde çok ciddi adımlar attı. Eskiden bizim firmalarımız zeytin ve zeytinyağını dökme gönderirdi, ancak son rakamları incelediğimizde Türkiye yüzde 90 oranında yemeklik zeytini küçük ambalajda göndermeye başladı. Zeytinyağında da yüzde 80’ini küçük ambalajda göndermeye başladı. Akhisar çok önemli, özellikle yemeklik zeytinde üretici bölgedir. Bu tür festivallerin yapılması çok önemli. İhracatçılar Birliği olarak bir tanıtım grubumuz var, bu tanıtım grubu çok yakında kamu spotu ile beraber ciddi bir reklam kampanyası başlatacağız. Bu ve bunun gibi festivallerin tüketime yönelmesi, Türk halkının sağlıklı beslenmesi için bol miktarda zeytin ve zeytinyağı tüketmesi gerektiğini anlatmamız gerekiyor. Akhisar’da yapılan bu etkinlikten dolayı arkadaşlarımı kutluyorum.’

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler